Tydzień pod namiotem na wyspie Langkawi w Malezji – poradnik z 6 wskazówkami

langkawi - malaysia - when - what to do - what months - rainy season - dry season - where - weather - how to get there - ferry - pier - airport - guide - travel blog - onahammock

Na podstawie poniższego poradnika zapraszam Cię do odkrycia uroku wyspy Langkawi w Malezji. Spędziłem tam niezapomniany tydzień, biwakując na pięknej, piaszczystej plaży. Wyobraź sobie poranki zaczynające się od kąpieli w Morzu Andamańskim!

1. Langkawi - ciekawostki o wyspie

  • Nazwa Langkawi pochodzi od połączenia dwóch słów: „lang”, która jest zniekształconą formą malajskiego słowa „helang” czyli orła oraz „kawi” czyli marmuru
  • Langkawi jest jest częścią archipelagu o tej samej nazwie, składającego się z 99 – 104 wysp (liczba zależna od sezonu, kilka z nich zalewa woda). Wyspa Langkawi jest największą z nich
  • Langkawi jest strefą bezcłową
  • na wyspie jest najdłuższa kolejka linowa w Malezji, o długości 2,2 km
  • na wyspie są liczne miejsca wpisane na listę UNESCO

2. Położenie Langkawi, jak dotrzeć na wyspę?

Wyspa Langkawi znajduje się w północno-zachodniej części Malezji, niedaleko granicy z Tajlandią. Na wyspie jest lotnisko, co umożliwia bezpośrednie połączenia lotnicze. Port lotniczy znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy. 

Jak dostać się na Langkawi? W okolicy Langkawi znajdują się dwie miejscowości skąd kursują bezpośrednie promy. Mowa o Kuala Perlis (mała miejscowość, bliższa Tajlandii) i Alor Setar (miasto na południu od Perlis). Dla podróżujących z Penang / Gorge Town również trzeba najpierw przedostać się do miejscowości powyżej.

Serwis 12go.asia w tym przypadku nie obsługuje sprzedaży biletów na prom, dlatego konieczny jest zakup na miejscu lub przez dedykowaną tym kursom stronę: cuticutilangkaw.com. Koszt z Perlis: 27 MYR (Ringgit) = 24 PLN.

3. Sezon i pory roku, kiedy warto odwiedzić Langkawi?

W Azji Południowej każde państwo i dalej – region, mają własny unikatowy mikro klimat. Dlatego najważniejszym punktem planowania Twojej podróży jest weryfikacja pogody. W rejonie Langkawi występują de facto 3 pory roku: sucha, deszczowa umiarkowana i deszczowa.

Pogoda jest znaczną część roku mocno deszczowa, dlatego rekomenduję podróż do Langkawi w porze suchej, czyli w miesiącach: styczeń, luty, marzec, czerwiec, lipiec, grudzień. Średnio miesięcznie, w tym okresie występują tylko 3-5 dni deszczowych miesięcznie, zazwyczaj wieczorem, przez 1-2h.

Miesiąc
POGODA
Opady:Temp.
styczeń☀️
25-31°C
luty☀️
marzec☀️☂️
kwiecień☂️☂️☂️
maj☂️☂️☂️
czerwiec☂️☂️
lipiec☂️☂️
sierpień☂️☂️☂️
25-30°C
wrzesień☂️☂️☂️
październik☂️☂️☂️
listopad☂️☂️☂️
grudzień☀️☂️


Pora sucha w Malezji, na wyspie Langkawi:

Pora sucha trwa od grudnia do marca, dlatego wzmożona jest liczba odwiedzających turystów z krajów, gdzie w tym czasie jest zima. Klimat w trakcie tych 4 miesięcy jest najbardziej optymalny – chociaż temperatury niewiele się zmieniają: 25 – 31°C, ale opady są znacznie rzadsze. Wilgotność powietrza również stała między 75 a 80%.

Pora deszczowa w Malezji, na wyspie Langkawi:

Pora deszczowa trwa od kwietnia do listopada. Temperatury są praktycznie niezmienne, 25 – 30°C, duża wilgotność powietrza, opady optymalne w pierwszych miesiącach, apogeum występuje w listopadzie. Wilgotność powietrza również stała między 75 a 80%. Warto unikać odwiedzin w miesiącach: kwiecień, maj, sierpień, wrzesień, październik, listopad.

Czy warto odwiedzić Langkawi? 

Zdecydowanie tak! Jeśli lubisz naturę i mniejsze natężenie turystyczne, względem innych popularnych lokalizacji – tygodniowy urlop na Langkawi będzie udanym wypoczynkiem! 

4. Langkawi formalności - wiza, waluta, transport, zasady

Czy do Malezji wymagana jest wiza?

Tak, w Malezji obowiązuje ruch wizowy, dla Polaków i Europejczyków dostępna jest bezpłatna visa on arrival (wiza otrzymywana na wjeździe do kraju) na 90 dni. Więcej szczegółów dot. konkretnych krajów dostępna jest TUTAJ.

Jaka waluta obowiązuje w Malezji?

Obowiązującą w Malezji walutą jest Ringgit (MYR). Przelicznik: 1 MYR = 0,84 PLN.

Zalecam posiadanie gotówki, gdyż nie wszędzie akceptowane są karty. Dodatkowo:

  • w Malezji nie wszystkie karty są akceptowalne (operator)
  • za płatności w MYR kartą w PLN płacimy dodatkowo za przewalutowanie (w większości przypadków)
  • kurs wymiany walut na wyspie będzie mniej korzystny niż na lądzie

Czy Langkawi jest drogie?

W Malezji, w tym na Langkawi ceny są nieco wyższe względem okolicznych krajów jak Tajlandia czy Kambodża. Poniżej przykładowe ceny:

  • 10-dniowa karta SIM z nielimitowanym internetem: 35 MYR = 29 PLN
  • obiad z napojem: 17 MYR = 14 PLN
  • skuter: 30 MYR / dzień = 25 PLN

Czy w Malezji, na Langkawi - jest bezpiecznie? Na co uważać?

Tak, Malezja jest bezpiecznym krajem, a w trakcie mojego pobytu na Langkawi czułem się bardzo komfortowo.

Dla odwiedzających Azję, a w tym Malezję mam kilka podstawowych wskazówek na co warto uważać:

  • słońce: unikaj długiej ekspozycji na słońcu, łatwo o udar. Noś nakrycie głowy oraz korzystaj z kremów przeciwsłonecznych z mocnym filtrem
  • skuter i ruch drogowy:
    • na Langkawi obowiązuje ruch lewostronny
      koniecznie noś kask, dla własnego bezpieczeństwa oraz uniknięcia mandatów 🙂
  • woda: jest bezpiecznie, ale trzeba unikać meduz, które mogą poparzyć. W sytuacji kontaktu z meduzą:
    • antidotum na jad jest ocet
    • NIE polewaj poparzonego miejsca zimną wodą – pogarsza sytuację
    • NIE dla mitu o moczu
  • komary: chroń się, ponieważ komary roznoszą liczne choroby, w tym popularną w Azji Dengę. Nie przywoź własnego środka na komary, w Azji są dostępne w rozsądnej cenie w każdym sklepie, w tym dla gości nawet w barach i restauracjach

Transport na wyspie Langkawi

Tak jak zawsze powtarzam, skuter w Azji to must have. W zależności od formy dotarcia na wyspę (prom lub samolot), ceny w okolicznych punktach wynajmu będą różne.

Polecam wyszukiwania w Google z frazami “cheap scooter” i następnie weryfikację negatywnych opinii. W moim przypadku, ze względu na krótki pobyt wynająłem skuter przy przystani, gdzie dokuje prom.

Polecam wynajem modelu Honda Click (uważam, że jest jednym z lepszych) kosztował mnie:

Dzień = 30 MYR = 25 PLN.

Pamiętaj:

  • Nigdy nie oddawaj paszportu pod zastaw, ewentualnie bezpieczniej jest dać dowód osobisty lub depozyt.
  • Zawsze rób zdjęcia / wideo stanu skutera.
  • Noś skuter, dla bezpieczeństwa i uniknięcia kar
  • w Malezji obowiązuje lewostronny ruch drogowy.
Czy na wyspie jest dostępny tran sport publiczny?

Na Langkawi możemy korzystać z taksówek, w tym celu polecam aplikację Grab – odpowiednik Ubera.

Podstawowy słowniczek malajskiego

Zawsze warto nauczyć się podstawowych zwrotów, aby okazać szacunek i chęci lokalnej społeczności. Przynajmniej poniższe 3 zwroty 🙂

WitajHai
Terima kasihDziękuję
MaafPrzepraszam

Malezja - religia, prawo i zasady

Pamiętajmy, że odwiedzając dany kraj powinniśmy okazać szacunek lokalnej społeczności i zasadom wśród niej panującym. Niezależnie od naszej wiary i przekonać, przed wyjazdem warto poświęcić chwilę na zaznajomienie się z normami religijnymi i obyczajowymi. 

Poniżej postaram się w skrócie przedstawić najważniejsze kwestie, jakie warto wziąć pod uwagę, przed przyjazdem do Malezji.

Jaka religia jest dominująca w Malezji i jakie normy tutaj panują?

W Malezji znaczna część społeczeństwa wyznaje Islam, dlatego odwiedzając ten kraj powinniśmy przestrzegać zasad, jakie ona reprezentuje, w tym m.in. te dotyczące ubioru.

Zasady ubioru w Malezji - dress code

  • unikanie skąpych ubrań, czyli:
    • górna część garderoby nie powinna odsłaniać ramion, dlatego unikać powinniśmy koszulek na ramiączkach czy prześwitujących ubrań
    • zbyt krótkich spodenek lub spódnic, czyli takich, które odsłaniają kolana
    • nie są akceptowalne sarongi (rodzaj spódnicy upiętej z jednego płata tkaniny)
    • nie należy odsłaniać dekoltu ani pępka – również dotyczy obu płci
  • wyjątkiem od powyższych reguł są plaże i przestrzenie basenowe
  • Malezyjki w znaczniej części nie zakrywają głowy, zatem nie jest to wymagane od turystek

Wskazówka: noś ze sobą dodatkową koszulę lub szal, aby w razie potrzeby, np. wchodząc do świątyni, móc zakryć ramiona

Warto w tym miejscu wspomnieć, że wyspy zazwyczaj funkcjonują trochę inaczej niż ląd, dlatego panuje tu „luźniejsza” atmosfera.

Czy w Malezji można spożywać alkohol?

W Malezji jest dozwolony alkohol i jest dostępny w sprzedaży. Respektowany jest fakt, że w kraju żyją osoby innego wyznania, dlatego nie ogranicza się tego prawa. Jednakże nie powinniśmy spożywać alkoholu w miejscach publicznych, gdzie nie jest to wyraźnie dozwolone. W większości turystycznych miejsc, z licznymi barami i restauracjami logicznym jest, że spożywanie alkoholu w tej okolicy jest dozwolone. Pamiętajmy zdrowy rozsądek.

Ciekawostką jest, że w Malezji jest 3 najwyższy co do wielkości podatek od alkoholu na świecie

5. Na jak długo planować pobyt na Langkawi?

Wyspa ma wiele do zaoferowania, ale uważam, że tydzień jest zupełnie wystarczający. Langkawi ma piękne i wyjątkowe środowisko, szczególnie poza okolicami lotniska i centrum miasta. Zawsze zalecam szukanie zakwaterowania minimum kilka kilometrów od serca miasta. Langkawi poza centrum nie jest jeszcze tak bardzo zurbanizowane jak inne wyspy, co nadaje jej unikatowego uroku.

6. Atrakcje na Langkawi - co warto zobaczyć, zwiedzić?

Mój pobyt w Langkawi był bardzo spontaniczny, dlatego nie zobaczyłem wszystkiego, co wyspa oferuje. Poniżej lista moich rekomendacji.

Plaża noclegi - Tanjung Rhu Beach

Lokalizacja: tutaj
Ocena: 10/10

Najważniejszy punkt tego artykułu, czyli gdzie się zatrzymać na Langkawi – wskazówki dotyczące bezpłatnego kempingu pod namiotem na plaży!

W tej okolicy są 2-3 ośrodki rekreacyjne i restauracje, jednak przy środkowej części plaży po prawej, pod drzewami, jest przestrzeń, gdzie lokalni przyjeżdżają z rodzinami na kilka dni pod namioty. Jest wystarczająco dużo przestrzeni dla kilku namiotów, a dla zainteresowanych wieczornym biwakiem – jest również możliwość rozpalenia ogniska. 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Patryk – Digital Nomad w Azji (@onahammock_)

Jest to plaża, którą nikt nie zarządza, ale wiąże się to z brakiem sanitariatów i dostępu do prądu. Na szczęście oddalona o 100 metrów restauracja, za symboliczną kwotę oferuje zarówno wc jak i prysznice – standard bardzo kolonijny, ale ahoj przygodo! W kwestii dostępu do prądu, jeśli jesteście gośćmi restauracji / kawiarni, nie będzie problemu z ładowaniem telefonów. My za każdym razem podłączaliśmy jednocześnie powerbanki. W Malezji jest bezpiecznie, ale woleliśmy nie ryzykować z pozostawianiem bezpośrednio telefonów.

W tym miejscu jest punkt wynajmu kajaków i quadów, zatem dodatkowa atrakcja, cen niestety nie pamiętam.

Wodospad - Blue Lagoon Waterfall

Lokalizacja: tutaj
Ocena: 10/10

Dotarcie do wodospadu nie zajmuje dużo czasu, a warto! Wysoki na 20 – 30 metrów wodospad jest moim zdaniem jedną z głównych atrakcji. W wielu lokalizacjach wodospady są większą część roku nieczynne przez brak opadów, jednak na Langkawi opadów nie brakuje i ciśnienie jest spore! Piękny widok, chłodna woda.

Uwaga, zawsze ostrzegam, aby w Azji uważać na małpy. Nie inaczej jest w tym miejscu, rodzinne gangi grasują w okolicy i kradną co popadnie. Bez problemu otwierają plecaki, a na Twoją interwencję reagują agresją – zatem ostrożnie!

Park krajobrazowy z punktem widokowym - Gunung Raya (uwaga - pijawki lądowe!)

Lokalizacja: tutaj
Ocena: 5/10
(jeśli będą ptaki: 10/10)

Są dwie drogi dotarcia na punkt widokowy Gunung Raya: jezdnią i schodami. Dlaczego odradzam wycieczkę schodami wyjaśniam poniżej. Szczerze pisząc widok nie jest szczególnie interesujący (niestety byłem tak wykończony wspinaczką, że zabrakło zdjęcia), ale jeśli będziecie mieć odrobinę szczęścia zobaczycie piękne ptaki:

Dzioborożec Wielki - wyjątkowe ptaki w Azji Południowej

Kilka słów o tych pięknych ptakach:

Dzioborożce Wielkie występują m.in. w Malezji (również Nepal, Indie, Malezja, Bhutan).

  • żyją w stadach z rodziną (do 100 osobników!) – współpracują często z małpami (dźwięki ostrzegawcze o zagrożeniach)
  • samce kupują względy samic podarunkami w postaci jedzenia
  • w trakcie rozrodu, samce wracają z „polowań” nawet z 60 owocami na raz!
  • żyją w szczelnych gniazdach
  • poruszają się po drzewach również za pomocą dzioba
  • jest aż 54 rodzajów Dzioborożca, z mieszankami kolorów: czarny, żółty, pomarańczowy i biały

Thousand Memories Eagle Stairs

Lokalizacja: tutaj
Ocena: 1/10
(chyba, że chcesz zrobić trening nóg i wypocić litry wody)

Odradzam pieszą wycieczkę, ponieważ jest to 2h przez piekło, tyle że do góry, przez (jak nazwa wskazuje) 1000 schodów…

Ta trasa jest mocno zaniedbana, mimo że jest częścią parku krajobrazowego. Natura przejęła nad nią kontrolę, a im wyżej – tym więcej powalonych drzew czy urwanych poręczy. My trafiliśmy w to miejsce zupełnie przypadkowo i nieświadomie, ponieważ przyjechaliśmy zobaczyć sam park.

Jednak najgorszym punktem tej wycieczki były uwaga… Lądowe pijawki! Ale o tym więcej w moim dreszczowcu… 

Langkawi - nocny market

Lokalizacja: Lista poniżej
Ocena: 7/10

Oczywiście w Azji nie może zabraknąć zestawienia nocnych marketów! Na Langkawi podzielono wydarzenie między różne lokalizacje (bardzo sprawiedliwie!), dlatego każdego dnia tygodnia targ przemieszcza się według listy poniżej.

W porównaniu do marketów, jakie odwiedzałem w Tajlandii i Kambodży – te są znacznie mniejsze, ale wciąż mają swój urok i warto je odwiedzić na kolację.

Plaża na ciszę i relaks - Sandy Skulls Beach

Lokalizacja: tutaj
Ocena: 6,5/10

Jeśli lubisz ciszę i spokój, poza Tanjung Rhu Beach polecam Sandy Skulls Beach. Jest tu piaszczysta plaża, dużo drzew i cienia, co umożliwia ukryć się przed słońcem. Nic nadzwyczajnego, ale w podróży miejsca bez rzeszy turystów są na wagę złota. 🙂

Plaża w centrum rozrywkowym - Cenang Beach

Lokalizacja: tutaj
Ocena: 6/10

Jest to serce miasta, gdzie są liczne puby, kluby i restauracje. Plaża jest bardzo obszerna i oferuje wiele atrakcji, w tym pokazy ogni wykonywane przez akrobatów. 

Dodatkowe atrakcje - do weryfikacji

Poniżej, aby Was nie okłamywać – kilka lokalizacji, z których nie skorzystałem osobiście, ale polecam samodzielnie zweryfikować czy warto.

Langkawi - Sky Bridge

Lokalizacja: tutaj
Bilety: tutaj

Langkawi - Cable Car

Lokalizacja: tutaj
Bilety: tutaj

Jedna z głównych – reklamowanych na wyspie atrakcji. Cena ok. 45 MYR = 37 PLN.

Jezioro Maiden Dayang i Pregnant Maiden Island

Lokalizacja: tutaj

Organizowane są wycieczki, z których relacje wyglądają ciekawie, zatem polecam sprawdzić oferty i zdecydować czy warto. 🙂

Jeśli podobają Ci się moje treści, możesz mnie wesprzeć „kupując mi kawę”. Serdeczne dzięki!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 Comments
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x